paker.co.uk

Paker.co.uk - Sklep, forum, porady
Suplementy i odżywki - Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia

Powrót do sklepuPowrót do sklepu  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  FAQFAQ

Mapa GoogleMapa Google  Twój wirtualny trenerWirtualny trener  Twój wirtualny dietetykWirtualny Dietetyk  Twój wirtualny dietetykPrzelicznik miar
Witaj Nieznajomy,
Zapraszamy Cię do dołączenia do pakerowej grupy na Facebooku!

Nie wyświetlaj mi więcej widgetu

Poprzedni temat «» Następny temat
Aminokwasy - po co sa i co nam daja.
Autor Wiadomość
abyss 
Moderator
Konsultant Paker'a

England

Grupy:
Paker Team

Wysłany: 2008-10-15, 16:33   Aminokwasy - po co sa i co nam daja.

Co to sa aminokwasy?
Aminokwasy to tak na chlopski rozum tlumaczac nic innego jak cegielki z ktorych zbudowane jest bialko. Gdy zjemy kawalek miesa zostaje on strawiony w ukladzie pokarmowym, bialko zawarte w tym miesie zostaje rozbite na aminokwasy a nastepnie watroba zajmuje rozdysponowaniem aminokwasow ktore z tego miesa uzyskalismy.

Wartosc dostarczonych aminokwasow.
W zaleznosci od wartosci biologicznej bialka i jego profilu aminokwasowego watroba dostanie wszystkie potrzebne aminokwasy lub nie. Czesc z nich skieruje bezposrednio do miesni aby rozpoczac proces regeneracji a inne zostawi sobie aby wyprodukowac aminokwasow ktorych jej brakuje, wyprodukowac kreatyne, rozdysponowac azot ktory jest niezbedny do regeneracji i wiele innych.

Podzial aminokwasow.
Podstawowy podzial aminokwasow to podzial na aminokwasy:
a) egzogenne - to 8 aminokwasow ktorych organizm nie jest w stanie samemu wyprodukowac i musimy dostarczyc je z pozywieniem. Naleza do nich popularne BCAA czyli Leucyna, Walina, Izoleucyna oraz Fenyloalanina, Lizyna, Metionina, Treonina, Tryptofan.
b) endogenne - czyli te ktore organizm moze wytworzyc samodzielnie z aminokwasow egzogennych, jednak dostarczenie rowniez aminokwasow endogennych jest dosc istotne gdyz sprawi ze watroba nie bedzie tracic czasu na syntezowanie tych aminokwasow tylko dostanie je jak na tacy i uzyje ich od razu do regeneracji miesni.

Suplementy aminokwasowe, czym dokladnie sa i co daja?
Suplementy aminokwasowe to nic innego jak takie juz przetrawione i gotowe do uzycia bialko ktore bardzo szybko zostanie skierowane prosto do miesni gdyz organizm nie musi go trawic i rozkladac na poszczegolne aminokwasy. Przyjmujac aminokwasy na pusty zoladek sprawiamy ze wchlona sie one z ukladu pokarmowego blyskawicznie i powedruja do miesni aby zatrzymac katabolizm, rozpoczac regeneracje i procesy anaboliczne. Jest to bardzo istotne szczegolnie z rana, po treningu oraz zawsze wtedy gdy mieslismy dluzsza przerwe miedzy posilkami i miesnie zostaly puste gdyz poprzednie zapasy bialka i aminokwasow zostaly juz dawno zuzyte. Dostarczenie aminokwasow jest rozniez istotne przed treningiem gdyz aminokwasy zatrzymuja katabolizm czyli proces rozkladu miesni w celu uzyskania energii. Szybkosc dzialania to jest wlasnie ta najcenniejsza cecha suplementow aminokwasowych, po lyknieciu aminokwasow miesnie dostaja pozywienie niemalze od razu i nie musza czekac az ruszy caly proces trawienia.

Jak przyjmowac aminokwasy.
Najlepsze pory do lykania aminokwasow to: przed sniadaniem, przed treningiem, po treningu, przed posilkami gdy jemy posilek po przerwie dluzszej niz 3godz od ostatniego, do posilkow w ktorych mamy niepalnowartosciowe bialko.

t800 

United Kingdom

Grupy:
Paker Team
Paker Friends

Gold Members

Wysłany: 2008-10-19, 11:45   

Brawo !!!,zwięźle,zrozumiale i każdy to zrozumie..

prezeso 

England

Wysłany: 2008-10-21, 12:11   

Bardzo przydatny post. Dzieki. :>

rekin 
rekin

United Kingdom

Wysłany: 2008-10-23, 20:47   Re: Aminokwasy - po co sa i co nam daja.

nie no , fachura!!! :wow:

A tak przy okazji, czy jesli biore aminokwasy rano przed treningiem ( silka lub basen ) i zaraz po. Powinienem je brac w ciagu dnia miedzy posilkami?
Rano biore 3 tabsy ide na trening ( trenuje zawsze rano bo silownia jest zawalona popoludniu, z reszta dobrze mnie to nakreca na reszte dnia)zaraz po treningu kolejne 3 tabsy i w sumie tyle. myslicie, ze to wystarczy?

Abyss polecil mi amino 2200 power do tego leviathan reloader, bo zalezy mi na zrzuceniu sadla :)

sorry, ze tak wiele pytan zadaje, ale strasznie wkrecilem sie w to forum :PP

Pozdrowka!!!!!

abyss 
Moderator
Konsultant Paker'a

England

Grupy:
Paker Team

Wysłany: 2008-10-24, 00:06   

Znasz to przyslowie 'kto szuka ten znajduje'? Mysle ze analogicznie mozna powiedziec 'kto pyta ten sie dowie' :D Wiec pytaj ile chesz :D

Co do amino w ciagu dnia to tak jak w artykule napisalem, jak miales dluga przerwe od ostatniego posilku to nie zaszkodzi lyknac przed kolejnym. Ja np. lykam jak przychodze z pracy bo wiem ze ostatnie bialko jakie wrzucilem na zoladek bylo jakies 4h wczesniej wiec zanim cos zjem mam kilkanascie min. i przyda sie w tym czasie wrzucic jakies aminki na zoladek ale w innych porach dnia nie biore gdyz jadam regularnie i jadam lososia, kurze cycuszki i jajka wiec pelnowartosciowe bialko i nie ma sensu pakowac w siebie dodatkowo amino.

No wlasnie fora sa uzalezniajace, sam przez ostatnie tygodnie spedzilem wiecej piszac o treningach i suplach niz cwiczac :P

rekin 
rekin

United Kingdom

Wysłany: 2008-10-24, 06:05   

Zaczynam prace o 8:30. Po treningu ok 8:00 biore 3 tabsy. Przerwa na lunch mam o 13:00 wiec lykne jeszcze 3 przed nia i bedzie okeyas.

Dziekowac za kolejna porade :dziekix:

abyss 
Moderator
Konsultant Paker'a

England

Grupy:
Paker Team

Wysłany: 2008-10-24, 12:03   

Od 8 do 12 nic nie jesz? Uuu to niedobrze, aminokwasy zatrzymaja szybko katabolizm ale posilku nie zastapia, chcesz zrzucic brzuch to jedz czesto ale w malych ilosciach zeby organizm odzwyczail sie robic zapasy, poza tym jak malo a regularnie to i metabolizm przyspiesza.

Gold Member Myszolap 
www.deforge.co.uk

Grupy:
Gold Members

Ostrzeżeń:
 3/3/4
Wysłany: 2008-10-24, 12:42   

Abyss nie kazdy moze jesc sobie o ktorej chce, ja np w ciagu 8.5 godzin pracy mam jedna przerwe i metabolizm po swojemu ale nie mozna sobie zrobic przerwy to nie mozna, wiec nie strasz chlopaka, nadal zrzuci brzuch jak sumiennie bedzie jadl i cwiczyl.

Pozdrawiam

abyss 
Moderator
Konsultant Paker'a

England

Grupy:
Paker Team

Wysłany: 2008-10-24, 12:54   

No fakt z tymi przerwami i fakt z tym zrzuceniem brzucha ale sam wiesz ze posilek po treningu to oprocz sniadania najwazniejszy posilek dnia i jak nie mozna w pracy to mozna a nawet trzeba miedzy treningiem a praca.

rekin 
rekin

United Kingdom

Wysłany: 2008-10-24, 18:41   

abyss napisał/a:
No fakt z tymi przerwami i fakt z tym zrzuceniem brzucha ale sam wiesz ze posilek po treningu to oprocz sniadania najwazniejszy posilek dnia i jak nie mozna w pracy to mozna a nawet trzeba miedzy treningiem a praca.

W sumie jak zaczynam prace o 8:30 to jak wchodze do biura to jem platki( musli) potem rzeczywiscie do 13 nie jem nic bo lunch mam teoretycznie o 13 ale to tez ruchomo w zaleznosci od tego jak busy mamy :) W sumie nie ma problemy zebym jadl miedzy '9:00 a 13:00 tylko co proponujecie? jakies owoce czy moze orzechy i tego typu rzeczy zanim zjem normalny obiad na przerwie? w sumie nie czuje wogole glodu jak pracuje.

Mam znowu maly problem hehehe ;)

rano przed treningiem nic nie jem tylko ( biore aminki i leviathan i mala kawke pije ) uwazacie ze powinienem cos zjesc zanim ide na silke lub na basen? czy moze lepiej na czczo i po treningu aminki, a w pracy platki?
;]

pozdrowka

prezeso 

England

Wysłany: 2008-10-24, 18:57   

rekin napisał/a:
abyss napisał/a:

W sumie jak zaczynam prace o 8:30 to jak wchodze do biura to jem platki( musli) potem rzeczywiscie do 13 nie jem nic bo lunch mam teoretycznie o 13 ale to tez ruchomo w zaleznosci od tego jak busy mamy :) W sumie nie ma problemy zebym jadl miedzy '9:00 a 13:00 tylko co proponujecie? jakies owoce czy moze orzechy i tego typu rzeczy zanim zjem normalny obiad na przerwie? w sumie nie czuje wogole glodu jak pracuje.

Mam znowu maly problem hehehe ;)

rano przed treningiem nic nie jem tylko ( biore aminki i leviathan i mala kawke pije ) uwazacie ze powinienem cos zjesc zanim ide na silke lub na basen? czy moze lepiej na czczo i po treningu aminki, a w pracy platki?
;]

pozdrowka

A jak pierwsze wrazenia po leviathanie ? Trzepie cos ? :lol:

rekin 
rekin

United Kingdom

Wysłany: 2008-10-24, 23:08   

A jak pierwsze wrazenia po leviathanie ? Trzepie cos ? :lol: [/quote]

W sumie zaczalem wczoraj. Narazie biore po jednej tabletce rano i popoludniu, jutro i pojutrze juz 3, a od poniedzialku juz po 2 rano i 2 popoludniu wiec mysle ze wtedy cos poczuje. Dam znaka :D

abyss 
Moderator
Konsultant Paker'a

England

Grupy:
Paker Team

Wysłany: 2008-10-25, 00:24   

Jesli ten basenik z ranca to taka krotka sesja i na silowni tez glownie aeroby nie za dlugo to mozna to jako aeroby na czczo uznac i mozesz tak jechac, ale jesli na silowni cwiczysz z ciezarami i powaznie myslisz o tym zeby Twoje miesnie jakos wygladaly to niedopuszczalne jest cwiczenie na czczo.

Dobrze ze po treningu jesz to musli bo myslalem ze prosto z treningu do pracy idziesz i nic nie jesz, samo musli to jednak slabe zrodlo bialka wiec nic tylko bialkiem uzupelnic albo lyknij tych amino wiecej np 3 zaraz po treningu i 3-5 po zjedzeniu musli.

klawinski 

Poland

Wysłany: 2009-04-25, 16:14   

a ja mam pytanie czy mozna samymi aminokwasami zastapic bialko. sa o wiele bardziej wygodne np w pracy itp ???

musztarda
Admin na forum

Grupy:
Paker Team
Paker Friends

Wysłany: 2009-04-25, 21:07   

ja wcinam amino jak jestem w pracy bo mam za dluga przerwe miedzy posilkami
jak masz przerwe miedzy posilkami dluzsza niz 3 godzinki to amino jak najbardziej mozesz lyknac
i np. bialeczko na noc i jest gitara :)

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi