paker.co.uk

Paker.co.uk - Sklep, forum, porady
Suplementy i odżywki - Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia

Powrót do sklepuPowrót do sklepu  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  FAQFAQ

Mapa GoogleMapa Google  Twój wirtualny trenerWirtualny trener  Twój wirtualny dietetykWirtualny Dietetyk  Twój wirtualny dietetykPrzelicznik miar
Witaj Nieznajomy,
Zapraszamy Cię do dołączenia do pakerowej grupy na Facebooku!

Nie wyświetlaj mi więcej widgetu

Poprzedni temat «» Następny temat
Domowe sposoby na bóle kręgosłupa
Autor Wiadomość
acid 
KeepCalm&CarryOn

United Kingdom

Grupy:
Paker Friends

Wysłany: 2010-04-01, 11:58   Domowe sposoby na bóle kręgosłupa

Jako iz doskwiera mi potezny bol w odcinku ledziowym kregoslupa (spowodowany wlasna glupota) to zaczalem szukac sposobow na usmiezenie bolu domowymi sposobami (ktore preferuje ponad wszystko;))

Ból krzyża najczęściej jest wywołany próbami przesunięcia lub uniesienia gabarytów, których poruszenie jest niemożliwe. W takich sytuacjach kręgosłup ulega naciskom, skręcaniu, zginaniu i napinaniu na różne sposoby, które w efekcie wywołują trudny do leczenia uporczywy ból. Oto rady ortopedów jak reagować podczas napadu bólu i łagodzić jego przewlekły stan.

Postępowanie w czasie napadu ostrego bólu krzyża
Ból krzyża dzieli się na ostry i przewlekły. Ostry ból jest nagły i bardzo silny - zwykle wiąże się z urazem mechanicznym: naderwaniem, przeciążeniem lub naciągnięciem mięśni okołokręgosłupowych. Może nasilać się przez wiele dni a oto sposoby jak się go pozbyć:

Odpoczynek w łóżku w ostrej fazie bólu to kluczowa kwestia - przez pierwsze dni należy znacznie ograniczyć swoją aktywność ruchową.

Przerwa kontrolowana. Według lekarzy, każdy tydzień pozostawania w łóżku wymaga w konsekwencji 2 tygodni rehabilitacji. Kilkuset pacjentów z ostrym bólem krzyża poddano badaniu - części z nich zalecono leżenie przez 2 dni, pozostałym przez tydzień. Nie stwierdzono między grupami żadnej różnicy czasu ustąpienia bólu, ale ci, którzy wstali po 2 dniach, wcześniej wrócili do pracy. Według specjalistów, czas leżenia nie przyspiesza powrotu do zdrowia, gdyż dla wielu pacjentów jest to po prostu najwygodniejsza pozycja przez pierwszych kilka dni.

Lodowe okłady są według niektórych lekarzy najlepszym sposobem łagodzenia ostrego stanu zapalnego - zmniejszają obrzęk i rozluźniają mięśnie kręgosłupa. Aby wspomóc ten zabieg warto połączyć go z masowaniem - na bolące miejsce należy przyłożyć okład z lodu i masować przez 7-8 minut, powtarzać operacje przez 1-2 dni.

Ciepłe okłady stosuje się po 1-2 dniach oziębiania. Należy zanurzyć ręcznik w bardzo gorącej wodzie, następnie wycisnąć i wygładzić aby nie było żadnych zagięć i zmarszczek; chory leży na brzuchu z poduszkami podłożonymi pod biodra i kostki; wilgotny ręcznik nakłada się na bolące miejsce i przykrywa najpierw plastykową folią, następnie poduszką elektryczną ustawioną na średni poziom grzania; warto wszystko przycisnąć np. książką telefoniczną - wilgotne ciepło likwiduje skurcz mięśni, co szybko łagodzi ból.

Ciepło-zimno. Innym sposobem jest naprzemienne ogrzewanie i oziębianie, co może okazać się najskuteczniejsze - pół godzinne przyłożenie lodu i pół godzinne obłożenie gorącym kompresem, taki cykl można powtarzać wielokrotnie.

Napinanie pleców to dobra metoda usunięcia kurczu bolących mięśni - należy położyć się na plecach na podłodze, unieść kolana i przycisnąć do klatki piersiowej, można lekko docisnąć je rękami i powtórzyć ćwiczenie.

Wstawanie z łóżka powinno być wolne i ostrożne - trzeba przesunąć się na brzeg wyrka i utrzymując kręgosłup w linii prostej, opuścić nogi na podłogę.

Łagodzenie przewlekłego bólu krzyża
Przewlekły ból krzyża to codzienność dla wielu osób, męczy ich z różnych przyczyn, często nawraca i wywołuje go najmniejszy ruch. Oto rekomendowane sposoby uśmierzania długotrwałego bólu krzyża:

Drewniana podpórka pod materacem wspomaga okolice lędźwiową pleców, tak aby łóżko nie zapadało się po środku pod ciężarem ciała np. kawałek deski włożony między materac a sprężyny.

Łóżko wodne z regulacją, nie wytwarzające nadmiernego falowania to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na dolegliwości z kręgosłupem - umożliwia całonocny sen bez zmiany pozycji.

Kształt litery S to najwygodniejsza pozycja spoczynkowa w łóżku - pod głowę i kark należy podłożyć poduszkę (najlepiej Uan-an), plecy utrzymywać możliwie płasko, drugą poduszkę położyć pod kolanami. Wyprostowanie nóg wywołuje napięcie mięśni podkolanowych i mięśni ud, które pociągają lędźwiowy odcinek kręgosłupa - zgięcie kolan rozluźnia mięśnie podkolanowe i ścięgna, zmniejszając ciśnienie jakiemu ulega kręgosłup.

Pozycja embrionalna to również dobre wyjście - śpiąc na boku, warto między kolanami umieścić poduszkę.

Leki przeciwzapalne. Ból pleców często połączony jest ze stanem zapalnym - pomocne mogą okazać się popularne leki jak ibuprofen czy aspiryna. Jednak najskuteczniejsze okazują się być synergiczne zestawy preparatów roślinno-mineralnych > Zestaw Zdrowe Stawy -1- & -2-

Kora wierzby białej (dostępna w sklepach ze zdrową żywnością) to dobry naturalny lek przeciwbólowy nawet w ostrych bólach krzyża, gdyż zawiera salicylan - aktywny składnik aspiryny. Specyfik należy przyjmować po jedzeniu aby nie zaszkodzić żołądkowi jednak osoby cierpiące na zgagę lub owrzodzenie żołądka nie powinny go przyjmować!

Wizualizacja w środku nocy pomaga znowu zasnąć - należy zamknąć oczy i wyobrazić sobie np. cytrynę na talerzu z chińskiej porcelany i nóż leżący obok, który podnosisz i kroisz owoc; słychać chrzęst noża i czuć aromat cytrusa; przybliżasz go do ust i smakujesz. Taka, przykładowa wizualizacja ma na celu uruchomienie w wyobraźni jak najwięcej szczegółów - im obraz wyrazistszy, tym czynności z nim związane bardziej wciągają pozwalając szybciej zapomnieć o bólu.

Inwersja grawitacyjna może czynić cuda w przypadku bólu krzyża. Owa metoda polega na przymocowaniu tułowia do specjalnego urządzenia, które odchyla się na tyle by chory zwisał w dół. Terapia wymaga porady lekarskiej, szczególnie jeśli ból wywołany jest przesunięciem krążka międzykręgowego (dysk, tarcza międzykręgowa) lub gdy pacjent zagrożony jest jaskrą.

Tai Chi to starochińska metoda wykonywania powolnych, płynnych ruchów. Według niektórych ortopedów jest to znakomita technika relaksacyjna szczególnie wskazana dla mięśni okołokręgosłupowych. Opanowanie jej wymaga sporo czasu i samodyscypliny ale jest tego warte.

ĆWICZENIA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BÓLU KRZYŻA

Aktywność fizyczna może okazać się zbawienna dla osób cierpiących na przewlekły ból krzyża, zwłaszcza gdy jego intensywność zmienia się w ciągu dnia. Jednak przed rozpoczęciem należy zapytać lekarza czy nie ma przeciwwskazań.

- pompki to ćwiczenie wzmacniające mięśnie dolnego kręgosłupa; należy położyć się na brzuchu na podłodze i kilkakrotnie unieść na rękach (miednica powinna przylegać płasko do podłogi); zaleca się wykonywanie ćwiczenia 2x dziennie - rano i po południu

- ćwiczenie na mięśnie brzucha; należy położyć się na plecach, zgiąć kolana i oprzeć obie stopy płasko na podłodze; skrzyżować ramiona i położyć dłonie na barkach, następnie trzeba unieść głowę i barki jak najwyżej i utrzymać tę pozycję przez sekundę; powtórzyć całe ćwiczenie

- pływanie na podłodze; leżąc na brzuchu, należy unieść lewe ramię i prawą nogę, wytrzymać sekundę i powtórzyć ruch przeciwną stroną naśladując pływanie; ćwiczenie usprawnia dolny odcinek kręgosłupa

- pływanie w wodzie ma zbawienny wpływ na ostry ból w dole pleców, gdyż odpowiednio stymuluje mięśnie

- jazda na rowerze; ważne aby siedzieć prosto, jeśli to problem należy podwyższyć kierownicę
Najważniejsza zasada przy wykonywaniu powyższych ćwiczeń to brak bólu - nic na siłę. Jeśli wyraźnie pomagają, można je kontynuować.

ODPOWIEDNIA POZYCJA W SAMOCHODZIE

Jeśli zapinając pasy w samochodzie odczuwa się ból krzyża, przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowe ustawienie siedzenia. Zła postawa podczas jazdy może powodować przewlekłe kłopoty z plecami. Według ortopedów najgorsze są samochody niemieckie i amerykańskie, najlepsze siedzenia mają auta japońskie oraz szwedzkie Volvo i Saab.
Przed kupnem nowego samochodu koniecznie należy sprawdzić siedzenia czy są zaopatrzone w podpórkę lędźwiową. Jeśli tak, trzeba opuścić ją jak najniżej i określić komfort; w razie potrzeby wyregulować podparcie rozpoczynając od najniższego poziomu.

Samochodowa podpórka lędźwiowa własnej roboty
Jeżeli siedzenie w aucie jest niewygodne można własnoręcznie je ulepszyć. Należy kupić pokrowiec na fotel kierowcy, najlepiej z suwakiem w dolnej części - jeśli go nie ma, trzeba samemu wszyć zamek i umieścić w oparciu własnoręcznie wykonaną podpórkę lędźwiową. W specjalistycznym sklepie należy kupić spory kawałek tworzywa piankowego o wysokiej podatności (pianka: 1-1,5kg; współczynnik ILD (odkształcenie ciśnieniowe) 100-150kg). Następnie ostrym nożem trzeba wyciąć pas szerokości 15cm i grubości 2,5cm; długość pasa to szerokość fotela; ściąć skośnie krawędzie, by tworzywo się nie zrolowało, gdy wykładzina będzie się po nim przesuwała. Tak przygotowaną formę należy włożyć pod pokrowiec fotela na poziomie pasa (nie kości krzyżowej) i zapiąć suwak.

KONSULTACJA LEKARSKA

...jest wymagana, gdy:
- ból krzyża pojawia się nagle i bez wyraźnej przyczyny
- ból pleców połączony jest z innymi objawami tj.: gorączka, kurczowe bóle brzucha, ból w klatce piersiowej, utrudnione oddychanie
- ostry atak bólu przeciąga się ponad 2-3 dni
- przewlekły ból trwa ponad 2 tygodnie
- ból pleców promieniuje do kolana lub stopy
Ból pleców nie zawsze jest skutkiem zmian chorobowych kręgosłupa - może być
objawem zupełnie innej dolegliwości.

AUTOR: DR GRAND
Źródło: http://domoweleczenie.blo...-kregosupa.html

Kolejna strona warta polecenia okazala sie http://stawy.blogspot.com/
Niebawem zdam relacje, jak miewaja sie moje plecy (albo kiedy czeka mnie amputacja :D :D )

danydms 

United Kingdom

Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2010-04-01, 13:48   

Ja mialem problemy z kregoslupem. W Grecji przez 2 miechy w szpitalu lezalem po wypaku na motorze. Od tamtego momentu Animal Flex mi dopomaga :lol:

andszym 

Wysłany: 2010-06-01, 14:02   Domowe metody.

Przy bólach kręgosłupa często przydatnym jest rozciąganie poprzez np powieszenie się na rękach na pewien czas lub masaże. Masaż rozluźnia mięśnie wokół kręgosłupa co może się przyczynić do ustąpienia bólu.

Ja jeżdżę sporo samochodem i wieczorem zawsze się rozciągam a potem funduje sobie 30minut sesji na poduszce do masażu shiatsu która 'ugniata mięśnie przy kręgosłupie':

PODUSZKA DO MASAŻU

Powodzenia.

ez 
Moderator

Poland

Grupy:
Paker Team
Paker Friends

Wysłany: 2010-06-02, 05:27   

...ja polecam basen

Lubię Whisky! - wszystko o whisky!

t800 

United Kingdom

Grupy:
Paker Team
Paker Friends

Gold Members

Wysłany: 2010-06-06, 20:38   

Dobry kręgarz plus basen załatwią sprawę :)

KT 
infinity

United Kingdom

Grupy:
Paker Friends

Wysłany: 2010-06-10, 04:25   

ja masc bengay polecam, przywiozlem z polski. super sprawa. dodatkowo jw duzo ruchu typu basen :)

Gold Member Myszolap 
www.deforge.co.uk

Grupy:
Gold Members

Ostrzeżeń:
 3/3/4
Wysłany: 2010-06-11, 12:10   

z basen bym uwazal, bo niektore style pogarszaja stan kregoslupa, np na rwe kulszowa nie plywa sie stylem klasycznym ale za to na plecach pomaga, itp. wiec moja rada to zapomniec o domowych sposobach i isc z tym do specjalisty.

Daruniek 

Ireland

Pomogła: 2 razy

Wysłany: 2010-06-12, 20:46   

Rok temu mialam "napady"bolu plecow co kilka tygodni jak mnie wzielo to tak ze nie moglam sie ruszyc. Po lezeniu jak mialm wstac (trwalo to kilka minut...) najpierw musialam pomalu polozyc nogi na ziemi na pozniej reszte postawic do pionu...wszystko poprawilo sie gdy regularnie zaczelam cwiczyc na silce ale tez wczesniej pilates ktorej zasada jest- wzmocnij brzuch wzmocnisz plecy..od czasu do czasu jeszcze mam bole ale nie takie zeby ograniczaly ruszanie sie, wtedy pomagaja mi cieple oklady,masci rozgrzewace,masaz (bardziej szybkie pocieranie skory dziala niz uciskanie bo wtedy wytwarza sie cieplo..)a w najgorszym wypadku leki przeciwbolowe

NaturalMedica 

Wysłany: 2010-11-04, 14:27   

Z bólem kręgosłupa nie ma żartów,najlepiej wybrać się po prostu do lekarza,z reguły przepisuje on odpowiednią maść lub kieruje na masaż. Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne. Możesz jeszcze wejść na moją stronę www.naturalmedica.pl i wybrać dla siebie odpowiednia maść.

Daruniek 

Ireland

Pomogła: 2 razy

Wysłany: 2010-11-04, 16:41   

tak ja bylam u lekarza. z jego polecenia chodzilam do fizjoterapeuty. stwierdzili ze z kregoslupem jest wszystko ok tylko miesnie poprostu sa slabe..

kamil.T 

Wysłany: 2011-05-18, 10:39   

Zgadzam się ze wszystkim co zostało napisane powyżej (zwłaszcza basen i pływanie na grzbiecie)

Na bóle kręgosłupa w dolnym odcinku polecam wyciąg Pershla. Jest to urządzenie do trakcji kręgosłupa. Działa najlepiej w warunkach ambulatoryjnych, ale można też go wykonać w warunkach domowych.
Bierzecie krzesło (pufę itp, coś na czym możecie położyć nogi), leżąc na plecach przed krzesłem,nogi zgięte w biodrach do 90 stopni, ugięte w kolanach do 90 stopni, od kolan do stóp nogi na krześle. Leżeć w tej pozycji 20-45 minut. Istotne jest by kość krzyżowa nie dotykała ziemi (koniec dolnego odcinka kręgosłupa powinien się unosić parę cm nad ziemią). Co pewien czas poruszać stopami (zapobiega to drętwieniu kończyn dolnych)
Najlepiej stosować tą pozycję przed spaniem. Obowiązkowo - po skończonym "zabiegu" - spać w pozycji leżąc bokiem (!!!)
Leżenie bokiem (a raczej sen w tej pozycji) ma również zbawienny wpływ na kręgosłup. Jedna podstawowa zasada - głowa powinna być na tej samej wysokości co ciało (zrezygnujcie z bardzo miękkich poduszek i twardych zagłówków) Kręgosłup powinien być w jednej linii!!!
Często bóle kręgosłupa są wywoływane przerostem mięśni po jednej stronie np. ćwiczycie brzuch 5x/tydzień, grzbiet 1x/tydzień - mięśnie brzucha stają się silniejsze i mięśnie antagonistyczne (mięśnie grzbietu) nie są w stanie stawić im oporu. Ćwiczcie wszystkie grupy mięśniowe równomiernie.

peace

acid 
KeepCalm&CarryOn

United Kingdom

Grupy:
Paker Friends

Wysłany: 2011-05-18, 11:02   

Swietna porada, sprobuje na dniach (o ile wytrzymam, bo mam powazne bole ostatnim czasy :/ ), jednak nic nie zastapi dobrego osteopaty co wiaze sie rzecz jasna z wydatkami..

kamil.T 

Wysłany: 2011-05-18, 12:04   

P.s. Przestrzegam przed samozwańczymi kręgarzami. Przed jakimkolwiek zabiegiem sprawdźcie kwalifikacje oraz najlepiej popytajcie innych pacjentów.
Wielu kręgarzy używa "niecelowanych" mobilizacji kręgosłupa (robią to "na oko") - skutek takich zabaw? - dożywotni wózek inwalidzki.

skymarii 

United Kingdom

Pomogła: 42 razy

Grupy:
Paker Friends

Wysłany: 2011-05-18, 13:16   

super wszystko ale ja spie na brzuchu, na bole wole jak mi pani chinczyk wbija igly...ja jestem pod wrazeniem dzialani akupunktury....

acid 
KeepCalm&CarryOn

United Kingdom

Grupy:
Paker Friends

Wysłany: 2011-05-18, 13:46   

skymarii napisał/a:
super wszystko ale ja spie na brzuchu,

tzn 'na zabke' :D

Kamil - wiem, ostatnio mialem robione 'masaze' przez pania z 15 letnim doswiadczeniem (zdobytym w UK, choc pani Polka) - polecam ta 'przychodnie' w londynie - niestety bardzo daleko do niej mam i raczej sie juz nigdy nie wybiore :/

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi