paker.co.uk

Paker.co.uk - Sklep, forum, porady
Suplementy i odżywki - Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia

Powrót do sklepuPowrót do sklepu  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  FAQFAQ

Mapa GoogleMapa Google  Twój wirtualny trenerWirtualny trener  Twój wirtualny dietetykWirtualny Dietetyk  Twój wirtualny dietetykPrzelicznik miar
Witaj Nieznajomy,
Zapraszamy Cię do dołączenia do pakerowej grupy na Facebooku!

Nie wyświetlaj mi więcej widgetu

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Seba
2008-05-17, 16:30
MET-RX - Drink Mix - Meal Replacement
Autor Wiadomość
Seba 
Pracownik Sklepu

United Kingdom

Grupy:
Paker Team

Wysłany: 2008-05-15, 19:19   MET-RX - Drink Mix - Meal Replacement

MET-Rx Meal Replacement Product Details:

MET-Rx "Original" Meal Replacement revolutionized sports nutrition with the Metamyosyn Protein Blend. Now new and improved, the "Original" MET-Rx Meal Replacement is back and better than ever with an upgraded formula that is free of aspartame and hydrogenated fats while still featuring the exclusive Metamyosyn Protein Blend.

- 38 grams of the exclusive Metamyosyn protein blend
- No hydrogenated oils or trans fats
- Low fat
- Up to 20 grams of carbohydrates
- 25 Essential Vitamins & Minerals, with 110% DV Calcium
- Aspartame free and Gluten free
- No added sugar

Complete protein blend to help build lean muscle. Originally developed by a physician, Metamyosyn protein is based on metabolic research to help support lean muscle mass studied in three published clinical trials. In a groundbreaking study, subjects using MET-Rx Original Meal Replacement twice per day gained more muscle and strength over 12 weeks than a group receiving whey protein only supplements. Metamyosyn combines Milk Protein with fast-digesting whey protein and slow-acting casein, plus L-Glutamine and naturally occurring Branched Chain Amino Acids - Isoleucine, Leucine and Valine. The precise combination of proteins in Metamyosyn offers a sustained release of amino acids for up to 7 hours and provides your body with a highly bioavailable fuel that helps build lean muscle mass and strength.

Use MET-Rx Meal Replacement any time of the day:

- Immediately After Exercise: Makes an excellent post-workout shake by providing fast digesting proteins for immediate muscle support plus slow digesting proteins for extended amino acid delivery and recovery.
- With Meals: Drink along with your meal to increase the overall protein quality and content. You can also mix into oatmeal or add to recipes such as pancake and waffle mixes.
- In Between Meals: Keeps levels of amino acids elevated so your body doesn’t go into a catabolic state that may otherwise lead to muscle loss.
- Before Bed: The high content of slow-digesting proteins in MET-Rx Meal Replacement makes it a perfect before-bed supplement as it provides “time-released” amino acid delivery to your body while you sleep.

MET-Rx Meal Replacement Supplement facts:
Container Size: 18 Packets
Serving Size: 1 Packet (72g)

Amount Per Serving:
Total Calories 250
Calories From Fat 20
Total Fat 2g
Saturated Fat 0g
Polyunsaturated Fat 0g
Monounsaturated Fat 1g
Trans Fat 0g
Cholesterol 20mg
Sodium 360mg
Potassium 950mg
Total Carbohydrates 19g
Dietary Fiber <1g
Sugars 3g

Protein 38g 76%
Vitamin A 90%
Vitamin C 100%
Calcium 110%
Iron 45%
Vitamin D 60%
Vitamin E 150%
Vitamin K 50%
Thiamin (B1) 60%
Riboflavin (B2) 60%
Niacin (B3) 100%
Pyridoxine (B6) 60%
Folic Acid 100%
Cyanocobalamin (B12) 50%
Biotin 60%
Pantothenic Acid 40%
Phosphorus 80%
Iodine 40%
Magnesium 45%
Zinc 40%
Selenium 40%
Copper 40%
Manganese 50%
Chromium 40%
Molybdenum 80%
Chloride 15%

L-Leucine 3158mg
L-Isoleucine 1688mg
L-Valine 2140mg
L-Lysine 2704mg
L-Methionine 950mg
L-Phenylalanine 1667mg
L-Threonine 1506mg
L-Tryptophan 380mg
L-Alanine 1114mg
L-Arginine 1249mg
L-Aspartic Acid 2453mg
L-Cystine 216mg
L-Glutamic Acid 7054mg
L-Glycine 634mg
L-Histidine 1010mg
L-Proline 3366mg
L-Serine 1867mg
L-Tyrosine 1804mg

MET-Rx Meal Replacement Other Ingridents:
METAMYOSYN Protein Blend (Milk protein concentrate, whey protein concentrate, L-Glutamine, dried egg white), maltodextrin, cocoa powder (processed with alkali), non-dairy creamer (partially hydrogenated cocnut oil, corn syrup solids, sodium caseinate, mono- and diglycerides, dipotassium phosphate, sodium silicoaluminate, soy Lecithin), calcium lactate, dicalcium phosphate, vitamin and mineral blend (magnesium oxide, ascorbic acid, d-alpha tocopherol acetate, ferrous fumarate, niacinamide, tricalcium phosphate, Zinc oxide, Calcium D-pantothenate, Magnesium sulfate, copper sulfate, pyridoxine hydrochloride, vitamin A palmitate, riboflavin, thiamin mononitrate, folic acid, Chromium polynicotinate, biotin, sodium molybdate, Potassium iodide, sodium selenite, phytonadione, cyanocobalamin), Potassium chloride, dipotassium phosphate, Potassium citrate, artificial flavor, cellulose gum, salt, sodium citrate, guar gum, xanthan gum, sucralose, acesulfame K.

PHENYLKETONURICS: Contains Phenylalanine.

MET-Rx Meal Replacement Recommended Use:
Add contents of this package to 16 fl oz of cold water or milk and thoroughly mix in a shaker or blender

Warning:
Use this product as a food supplement only. Do not use for weight reduction. Store in a cool, dry place.

ez 
Moderator

Poland

Grupy:
Paker Team
Paker Friends

Wysłany: 2009-10-07, 10:27   

...nigdy czegoś takiego nie testowałem. no ale dziś postanowiłem zarzucić zamiast drugiego śniadania i muszę powiedzieć, że mega sycące! nie spodziewałem się, że tak napełnia. w sumie ledwo zmieściłem. najpierw wlałem ~250ml mleka, ale to było zdecydowanie za mało. konsystencja przypominająca troszkę rzadszy pudding, ale można spokojnie jeść łyżką. mogłem wlać jeszcze troszkę mleka, bo ciut za słodkie było, ale to już kwestia indywidualna. zdecydowanie mogę polecić, jeśli ktoś naprawdę nie ma możliwości zrobienia sobie posiłku. 38g białka i 19g węgla, więc można stosować np. bezpośrednio po treningu z BCAA

Lubię Whisky! - wszystko o whisky!

walek77 
Moderator
sam jestes wapniak

United Kingdom

Grupy:
Paker Team
Paker Friends

Wysłany: 2009-10-07, 12:32   

rowniez mialem przyjemnosc sprobowac i mozna polecic :> smaczne!:>

abyss 
Moderator
Konsultant Paker'a

England

Grupy:
Paker Team

Wysłany: 2009-10-07, 14:58   

Smakowalo pewnie dlatego ze to z moich prywatnych zapasow bylo :P Widzicie jakie mam dobre serce dla znajomych :D

Mi juz przeszlo z posilkami MET-Rx teraz posilki Champion Nutrition wcinam wiec pewnie niedlugo tez sprobujecie ;-)

MB 
Bodybuilding

United Kingdom

Grupy:
Paker Friends

Wysłany: 2009-10-07, 15:02   

O to chyba ja tez dostałem od wójka Abyss'a :D Dobre było dobre... ;)

ez 
Moderator

Poland

Grupy:
Paker Team
Paker Friends

Wysłany: 2009-10-07, 15:42   

...zawsze otwarty na testy jestem :))

abyss 
Moderator
Konsultant Paker'a

England

Grupy:
Paker Team

Wysłany: 2009-10-07, 15:59   

mEjdej napisał/a:
...zawsze otwarty na testy jestem :))

Bede to mial na uwadze :]

Swoja droga to naprawde swietna sprawa ze piszesz opinie o wszystkim co brales, nawet o jakis pojedynczych samplach takich jak ten ktore dostales. Wg. mnie naprawde pomocne.

Ci ktorzy prosili w temacie testowym dostali saszetki Rigd-Rx i zadna z tych osob nie raczyla nawet napisac czy dziala czy nie.

ez 
Moderator

Poland

Grupy:
Paker Team
Paker Friends

Wysłany: 2009-10-07, 16:02   

... ;)
...wiadomo, że to czysto subiektywne odczucia i opinie, ale np. rozpuszczalność i smak można ocenić w przypadku takich produktów

Odpowiedz do tematu